מבט על החלק החשוב במערכת הסולארית - על פנלים סולאריים, יעילות ועלויות

המרכיב העיקרי במערכת סולארית הוא, כמובן, הפנל הסולארי (או הפוטו-וולטאי). ישנם סוגים שונים של פנלים, יצרנים רבים, הספקים שונים וכן עלויות שונות ובמאמר הקצר ננסה לעשות סדר במושגים.


יצרנים: נתחיל עם היכרות קלה עם היצרנים. מרבית מהפנלים הסולאריים מיוצרים כיום בסין (מעל 60%). ישנם מס' עשרות יצרנים, כאשר 9 מתוך עשרת הגדולים הם סיניים (אחד דרום קוריאני).

לכל היצרנים הללו ישנן סדרות ייצור די דומות בהספקים ובעלויות. אגב, בישראל ניתן למצוא ייבוא לכל היצרנים האלה.

יצרנים ידועים הם קנדיאן סולאר, האנווה קיוסל, טרינה, ג'ינקו ג'יי.איי סולאר, לונגי, ג'י.סי.אל וסנטק, ויש כמובן עוד רבים אחרים.


טכנולוגיה: הטכנולוגיות השולטות הן המונו-קריסטלי והפולי-קריסטלי. מדובר בשתי שיטות ייצור של גבישי סילקון, אשר הנפוצה מביניהן עד לאחרונה היתה שיטת הפולי, אך בשנה האחרונה מסתמן שינוי כיוון לטובת המונו. מרבית היצרנים מייצרים פנלים משני הסוגים, כאשר מספר יצרנים מתמקד בשיטה אחת. הפנלים עצמם דומים מאוד בצורתם, כאשר לטכנולוגיית המונו יש לרוב יעילות גבוהה ביותר.

בנוסף, יש את טכנולוגיית ה"שכבה הדקה", אשר יעילותה נמוכה יותר וכיום היא פחות נפוצה.


יעילות: פנל סולארי ממיר את אנרגיית השמש לחשמל. יעילות פנל סולארי היא מדד לכמות האנרגיה החשמלית הנוצרת בשטח פנל נתון. לדוגמא, לפנל בהספק 400 וואט ובשטח פנים של 2 מ"ר, יש יעילות של 20%.

מרבית הפנלים הסולאריים כיום מיוצרים ביעילות של 16-20%, כאשר יעילות זו עולה באופן כמעט רציף עם השנים. לדוגמא, כיום פנל בהספק 360 וואט הוא די נפוץ, בעוד שלפני 5-6 שנים הפנל הנפוץ היה בהספק 300 וואט. ניתן לראות כיום פנלים בהספק סביב 400 וואט ואף מעלה מזה.

חשוב להבין שהשפעה העיקרית של יעילות הפנל היא על השטח הנדרש להתקנה. לדוגמא, מערכת סולארית ביתית בהספק של 10 קילו-וואט עם פנל יעיל, תתפוס פחות מקום על הגג ממערכת בהספק זהה אך עם פנל פחות יעיל. אבל שתיהן ייצרו אותה כמות חשמל!

אז מדוע כדאי לבחור פנל ביעילות גבוהה יותר? על מנת למקסם את כמות האנרגיה שניתן לייצר על גג בשטח נתון (כל עוד אין הפרש מחירים גבוה מדי). אם שטח הגג גדול, לעיתים ניתן להסתפק בפנל ביעילות רגילה.


מחירים: עלות הפנל הסולארי קשורה ישירות ליעילות שלו. ככל שהיעילות גדלה, גם העלות גדלה. אך עם זאת, מחירי הפנלים יורדים באופן רצוף. במהלך 10 השנים האחרונות מחירי הפנלים ירדו בקרוב ל-90%, ירידה שהובילה ירידה במחיר המערכת הסולארית של סביב 70%. בעבר, עלות הפנלים היוותה כ-60% מעלות מחיר המערכת, וכיום כ-30%.

בעבר, כשמחירי הפנלים היו גבוהים, ממשלות רבות נהגו לסבסד את רכישת המערכות הסולאריות ע"י עזרה במימון או ע"י רכישת החשמל בתעריפים גבוהים במיוחד על מנת לעזור למשקיע להחזיר את ההשקעה (בישראל, בין השנים 2008-2010 היה נהוג תעריף חשמל סולארי בגובה של 2 ₪ לקוט"ש). בשנים האחרונות, עם ירידת מחירי הפנלים הרשו לעצמו הממשלות להוריד את הסבסוד, דבר שדחף את מחירי הפנלים עוד מטה. כיום, חברות החשמל רוכשות חשמל סולארי במחיר נמוך מעלות ייצור חשמל "רגיל" ומזהם (במכרזי המתח הגבוה בישראל מחירי החשמל הסולארי הינם פחות מ-20 אג' לקוט"ש).

מחירי הפנלים בעולם נקבעים, כמו מוצרים אחרים, ע"י ההיצע והביקוש, עלויות הייצור, וכמובן – התחרות. עם זאת, מחירי הפנלים הסולאריים כמעט זהים בין היצרנים השונים.


לסיכום, כאשר אנו לקראת התקנת מערכת סולארית ביתית או מערכת מסחרית, עלינו לבקש מחברת ההתקנה מידע בנוגע לפנל שהיא מציעה (לרוב, חברת התקנה עובדת עם מספר יבואני פנלים) על מנת לוודא שאנו מקבלים את הפנל המתאים ביותר, שהיצרן הינו מוכר ואמין, הטכנולוגיה ידועה, ויעילות הפנל מתאימה לסוג ההתקנה שלנו (ככל שהגג קטן יותר, נעדיף יעילות גבוהה יותר).


למידע נוסף על פנלים סולארים.